fbpx

Blog o IT oraz procesie wytwarzania oprogramowania

Na naszym blogu przeczytaj o najczęściej spotykanych problemach i wyzwaniach podczas wytwarzania decykowanego oprogramowania i nie tylko.

Aplikacja mobilna – Specyfikacja, Projekt, Analiza aplikacji mobilnej w kilku krótkich zdaniach

Procedura tworzenia aplikacji mobilnych to wyjątkowo złożony proces i wymagający gruntownej wiedzy na temat tajników projektowania oraz funkcjonalności danych elementów. Poza znajomością poszczególnych metod przygotowywania aplikacji oraz systemu operacyjnego niezwykle ważne jest spełnienie oczekiwań i wymagań klienta. W końcu to jemu ma służyć dane oprogramowanie i to, przede wszystkim on powinien być zadowolony z efektu Twojej pracy. Proces tworzenia aplikacji to nie tylko napisanie kodu, ale praca całego zespołu ukierunkowana na określenie potrzeb użytkownika i takie dopasowanie do nich działania aplikacji mobilnych. Wszystko zaczyna się od stworzenia odpowiedniej specyfikacji aplikacji. Bez niej stworzenie dobrego oprogramowania jest po prostu niemożliwe. Dlatego dziś przybliżymy Ci nieco temat tworzenia specyfikacji, wskażemy na jakie istotne kwestie zwrócić uwagę podczas zarządzania takim projektem, jak się do tego przygotować oraz kluczowe kroki powinieneś podjąć by tworzyć wartościowe aplikacje.

Każdy projekt IT wiąże się z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji. Można ją podzielić zasadniczo na dwa typy:

Dokumentacja projektowa przy tworzeniu aplikacji mobilnych

Dokumentacja projektowa to termin określający całość treści, która opisuje planowaną aplikację. Może mówić w zależności od jej specyfiki, o tym, jak ją stworzyć lub jak działa. Taki opis wyjaśnia też, do czego służy i jak jej używać. Dokumentację można podzielić na dokumentację projektową i dokumentację użytkownika. Ta pierwsza oznacza wszystkie kwestie, które opisują sam produkt – czyli aplikację, jej wymagania, design, rozwiązania technologiczne itp. Dokumentacja użytkownika zawiera natomiast wszystkie instrukcje, manuale, tutoriale, FAQ i inne treści, które otrzymuje użytkownik, mające ułatwić pracę oraz korzystanie z aplikacji.

Dokumentacja procesowa

Jeśli natomiast mowa o dokumentacji procesowej, to w niej znajduje się szczegółowy opis tego, co powinna zrobić osoba zajmująca się tworzeniem aplikacji, na każdym etapie danego procesu w odpowiedniej kolejności. Są to zatem wszystkie potrzebne dane, raporty, notatki, a nawet korespondencja pomiędzy członkami zespołu. 

Dokumentacja procesowa

Sama specyfikacja aplikacji ma formę kompleksowego dokumentu, który pozwala poznać i spełnić wymagania klienta co do projektu, określić czego wymaga i na jakie funkcje zwraca szczególną uwagę potencjalny użytkownik. Samo jej stworzenie wymaga kilku etapów prac. Jednak, jeśli zostaną one wykonane prawidłowo, znacznie ułatwią pisanie aplikacji i zaoszczędzą dalszych nieporozumień w momencie odbioru projektu, co jest szczególnie cenne, zwłaszcza na początku współpracy. 

Warto również mieć na uwadze fakt, że nawet drastyczne zmiany wprowadzone na “papierze” , czyli w trakcie prac nie kosztują prawie nic. Lepiej zacząć projekt i otrzymać natychmiastowe i szczegółowe wytyczne odnośnie do zmian, niż dokument z poprawkami dostać dopiero, gdy projektowanie jest już ukończone. Bowiem wprowadzenie zmian już w napisanej aplikacji mogą czasem doprowadzić do niezrealizowania projektu, z uwagi znaczne przekroczenie budżetu poprzez nowe wydatki potrzebne, na przykład na zmianę pracy systemu czy pomniejszej funkcjonalności. To właśnie dlatego warto przeznaczyć nieco czasu i odpowiednio przeanalizować specyfikację danego produktu.

Pierwszy etap, czyli jak przygotować kompletną specyfikację?

Specyfikacja, a określenie i analiza wymagań klienta

Pierwszym etapem, gdy tworzysz specyfikację wymagań powinno być poznanie potrzeb oraz wymogów klienta odnośnie do aplikacji. Zleceniodawca zazwyczaj nie zna się na programowaniu, a działanie i tworzenie aplikacji stanowi dla niego czarną magię, a większość informacji czerpie z Google. Nie zawsze potrafi także odpowiednio określić, jakie główne elementy i funkcjonalności powinny się w niej znajdować. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie swoistej analizy biznesowej, w trakcie której przeprowadza się swoisty wywiad z klientem, by zidentyfikować jego najważniejsze oczekiwania i wyrobić sobie wyobrażenie o tym, jak powinna wyglądać dana aplikacja. Dokładna specyfikacja pozwala lepiej poznać cele, postawione przez zleceniodawcę wobec produktu oraz jej kluczowych funkcjonalności. Jest zatem jednym z najbardziej cennych narzędzi każdego projektanta aplikacji, pozwalających stracić znacznie mniej czasu na domysły, a więcej na projektowanie.

Podczas takiej analizy warto znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:

Jakie problemy ma rozwiązywać?

To kluczowe pytanie, które pozwala poznać główny cel oprogramowania, jaki stoi za pomysłem stworzenia aplikacji. Ważny jest też ogólny biznesowy klimat, w jakim będzie pracować aplikacja. Warto poznać i dowiedzieć się przynajmniej podstawowych rzeczy o firmie, dla której jest tworzona, tutaj przydadzą się konkrety, a nie informacje, które znajdziesz w Google. Najważniejsze informacje na temat firmy to: w jakiej branży działa, jaki produkt sprzedaje, oraz czy konkurencja ma podobne aplikacje. Jeśli ma, to warto, o ile to możliwe, poznać ich najczęściej wymieniane defekty. Również wszelkie braki, aby nie popełnić tych samych błędów podczas pisania kodu.  

Kto będzie użytkownikiem końcowym aplikacji?

To, że aplikacja jest tworzona dla jakiejś konkretnej firmy, nie znaczy przecież, że to jej pracownicy będą jej używać. Dlatego koniecznie trzeba poznać grupę docelową użytkowników, dla której jest tworzona aplikacja. Jest to niezwykle ważne, jeśli ma ona spełniać stawiane przed nią wymagania, była łatwa w użytkowaniu, a co za tym idzie cieszyła się popularnością wśród odbiorców. Inaczej będzie musiała wyglądać aplikacja tworzona dla specjalistów w jakiejś dziedzinie, a inaczej dla zwykłych użytkowników. 

Projekt aplikacji mobilnej – wszystko co musisz wiedzieć

Projekt UX/UI

Projekt UX/UI w specyfikacji aplikacji

Projektu UI/UX kiedyś zdecydowanie niedoceniany. Teraz niemal każdy wie, że bez dobrego projektu UI/UX stworzenie aplikacji, która będzie dobrze odebrana przez użytkowników, jest praktycznie nie możliwe.

Dokumentacja opisuje design projektu. Czyli, to jak będzie ona wyglądać, gdzie znajdą się określone jej elementy, jakie będą użyte kolory, czcionki i wiele więcej.

To właśnie na etapie powstawania projektu UX/UI niezwykle ważne jest, aby poznać użytkowników końcowych, którzy będą korzystali z aplikacji. Pomocne w tym są takie aplikacje jak np. https://balsamiq.com/, w których możemy stworzyć pełne klikalne makiety naszej przyszłej aplikacji. Inaczej będzie wyglądał interfejs tworzony dla wyspecjalizowanego pracownika z jakiejś konkretnej dziedziny. A inaczej, jeśli z aplikacji ma korzystać szerokie grono odbiorców.

Podczas realizacji projektu UX/UI ważne jest, aby jego twórca umiał poniekąd wejść w rolę użytkownika końcowego. Obecnie ceni się, aby interfejs był możliwie prosty i intuicyjny. Użytkownicy chcą poświęcać jak najmniej czasu na wyszukiwanie odpowiednich elementów i informacji. Dlatego projekt UX/UI musi pogodzić funkcjonalność z łatwością użytkowania.

Smartphone, Aplikacja, Aktualności, Www, Internet

Dokumentacja techniczna 

Dokumentacja techniczna nie jest tożsama z pojęciem specyfikacji aplikacji. Projekt ma pomóc poznać koszt, czas potrzebny na stworzenie oprogramowania, a także jego cele.

Natomiast dokumentacja techniczna ma pozwolić na zrozumienie, jak działa dana aplikacja. Jest to kompleksowy dokument opisujący wszystko od sposobu instalacji, poprzez konkretne funkcjonalności po informacje o rozwiązaniu problemów, jakie mogą wystąpić podczas korzystania z aplikacji.

Dokumentacja Techniczna

Dokumentacja techniczna to zewnętrzny dokument, który trafi do użytkowników aplikacji. Dlatego nie powinno w niej się używać żargonu lub zbyt potocznego języka.

Podstawowymi informacjami, jakie powinny znaleźć się w dokumentacji technicznej, są:

  • metoda instalacji aplikacji,
  • sposób działania aplikacji i wszystkich jej funkcjonalności,
  • zastosowane algorytmy,
  • rozmieszczenie i sposoby działania poszczególnych komponentów.

Dokumentacja techniczna musi być napisana zrozumiale i wyjaśniać wszystkie działania krok po kroku, tak aby nie pozostawiała wątpliwości. W projekcie można pozwolić sobie na pewne skróty myślowe, o ile zrozumie je cały zespół.

W dokumentacji technicznej nie ma na nie miejsca, wszystko musi być objaśnione szczegółowo. Najlepsza dokumentacja techniczna to taka, która powstaje podczas pisania programu. Na bieżąco najłatwiej opisywać coś szczegółowo i rzetelnie.

Po kilku miesiącach od napisania kodu niektóre rzeczy mogą po prostu umykać. Ważne jest również aby nie przekroczyć granicy zdrowego rozsądku w kwestii ilości przygotowanych materiałów.

Czy specyfikacja aplikacji mobilnych jest ważna?

Specyfikacja Projektu jest bardzo wazna

Oczywiście, że tak. Zarówno dokumentacja projektowa, jak i techniczna. Ta pierwsza znaczenie ułatwia napisanie aplikacji. Trudno też wyobrazić sobie stworzenie aplikacji w oparciu o model Fixed Price bez rzetelnego projektu.

Czasem inaczej to wygląda podczas pracy w modelu Time&Materials, gdzie tworzymy wymagania na najbliższe 2 tygodnie prac. Ale i w takim wypadku jakość określenia specyfikacji aplikacji lub zmian w niej jest bardzo ważna.

Jeśli masz chęć zgłębić wiedzę na temat różnych modeli współpracy, to odwiedź nasz blog, ostatnio pisaliśmy ciekawy artykuł na ten temat: KLIK.

Jeśli klient ma być zadowolony, specyfikacja aplikacji musi być jak najbardziej szczegółowo opisana. Tak, żeby już na samym początku współpracy nie było żadnych wątpliwości, jak ma wyglądać.

Rzetelny i napisany we współpracy z klientem projekt aplikacji gwarantuje zadowolenie obu stron. Także w przypadku pracy z metodą z angielska zwaną the fixed price.

W ramach podsumowania

Jak mogłeś prześledzić, proces tworzenia aplikacji mobilnej nie łatwo opisać w kilku słowach, a tym bardziej zrealizować go bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia i jeśli dołożysz odpowiednich starań, to zarówno projektowanie, jak i specyfika powstawania takiego zaawansowanego systemu programowego. Wystarczy, że poznasz najważniejsze elementy specyfikacji, poznasz metody tworzenia oraz projektowania i zarządzania projektem, a także, w jakiej kolejności realizować wszystkie elementy, by znaleźć rozwiązanie każdego problemu.

Przed rozpoczęciem prac nad swoim projektem, warto zasięgnąć rady u eksperta, który podpowie co jest szczególnie ważne w przypadku realizacji naszego projektu oraz na co warto zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu projektu. Zachęcam do zamówienia darmowej konsultacji z ekspertami Dev4You za pomocą poniższego przycisku.

ZAMAWIAM ROZMOWĘ Z EKSPERTEM IT