fbpx

Blog o IT oraz procesie wytwarzania oprogramowania

Na naszym blogu przeczytaj o najczęściej spotykanych problemach i wyzwaniach podczas wytwarzania decykowanego oprogramowania i nie tylko.

Dlaczego Projekt UX Jest Tak Ważny? Plus zasady jakich przestrzegać !

Często przy projektowaniu aplikacji i oprogramowania cały nacisk, a co za tym idzie i zasoby, kładzie się na jego funkcjonalność od strony technicznej i biznesowej. Zapomina natomiast o tym, że oprócz tego, że oprogramowanie powinno sprawnie działać, musi być też możliwe proste w obsłudze – za to odpowiada Projekt UX.

Całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik, musi być jak najbardziej przyjazna. Niezależnie od tego, dla kogo będzie to projekt. Czy dla klientów banku, baru szybkiej obsługi, a może dla inżynierów projektujących linie produkcyjne. Każdy z nich musi czuć komfort, korzystając z aplikacji.

Dlatego tak ważne jest połączenie funkcjonalności z łatwością użytkowania i przyjaznym interfejsem.

Czym jest UX?

UX, czyli user experience często mylone jest z UI, czyli user interface. Jednak nie są to tożsame pojęcia. User experience to całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik. Również tych, które mają związek z samym interfejsem aplikacji.

Można więc powiedzieć, że projektowanie doświadczeń użytkownika musi też uwzględniać UI, czyli interfejs użytkownika. Jednak jest to tylko jeden element, o którym trzeba myśleć przy tworzeniu aplikacji. Nie można o nim zapominać, mimo że w projekcie UX główną rolę pełni analiza i aspekty techniczne.

To one decydują o tym, jak będzie działać aplikacja. UX i UI można porównać do budowy domu. To pierwsze to projektowanie całego budynku, natomiast drugie, to wystrój wnętrza.

Zrozumienie celu powstania oprogramowania

Przed przystąpieniem do tworzenia projektu UX konieczne jest zrozumienie tego, jakie korzyści ma przynosić korzystanie z aplikacji jej użytkownikom. Trzeba odkryć też jakimi metodami te korzyści mają być osiągane.

Dobry projekt UX oszczędza czas

Save time with UX Project

Czas zarówno zespołu developerskiego, jak i później użytkowników. Ci pierwsi w przypadku dobrego designu UX będą potrzebować zdecydowanie mniej czasu na wprowadzanie zmian i poprawek w czasie pracy nad projektem. Według badań Experince Dynamics może to oznaczać od 33% do 50% mniej czasu spędzonego nad tworzeniem danego oprogramowania pod względem interface użytkownika.

Krótszy proces to także oszczędność kosztów. Bez dobrego planu często wprowadza się zmiany i poprawki na końcowym etapie projektu. Jest to więc zdecydowanie bardziej czasochłonne i droższe niż zaimplementowanie tych samych rozwiązań we wczesnej fazie. Tutaj pisaliśmy również więcej na temat kosztów projektu KLIK.

Z drugiej strony, dobrze wymyślona aplikacja to także oszczędność czasu jej użytkowników. To właśnie odbiorcy odgrywają kluczową rolę w tym, czy aplikacja odniesie sukces.

Akceptacja użytkowników to klucz do sukcesu

Aż 70% projektów upada z powodu tego, iż nie została dobrze przyjęta przez użytkowników. Zależnie od zastosowania aplikacji, takie rzeczy jak lojalność użytkowników, zaangażowanie, satysfakcja, chęć do zakupów, mają kluczowe znaczenie.

To od nich zależy sukces konkretnego projektu. Na te wszystkie czynniki mają wpływ odczucia płynące z używania danej aplikacji. Właśnie dlatego dobry Projekt UX design może zagwarantować późniejszy sukces konkretnego projektu.

O czym trzeba pamiętać, aby powstał dobry Projekt UX design?

Dobrze zaprojektowane doświadczenia użytkowników to proces składający się z wielu elementów. Można jednak wyróżnić kilka kluczowych kroków, oto one.

Stworzenie persony

User in UX Project

Jest to kluczowe narzędzie przy projektowaniu Projektu UX. To coś, co ma reprezentować użytkownika danego oprogramowania. Dlatego ważne jest wykonanie odpowiedniego researchu i badań.

Na tym etapie kluczowa jest też współpraca pomiędzy Software Housem a zleceniodawcą. Do stworzenia idealnej persony potrzebne jest przeprowadzenie badań w formie ankiety lub rozmowy z kimś, kto jest potencjalnym użytkownikiem przyszłej aplikacji.

W przypadku braku takich możliwości są też inne sposoby. Nieocenioną pomocą może wykazać się tu zleceniodawca projektu, który powinien świetnie znać i umieć przedstawić potencjalnych użytkowników. Można też na przykład podejrzeć, kto i co pisze w social mediach na temat aplikacji konkurencji, która ma podobną grupę docelową, lub jacy pracownicy w przedsiębiorstwie będą jej odbiorcami.

Z czego powinna składać się persona?

  • Zdjęcie – Łatwiej wtedy się z nią identyfikować. Ważne, żeby zdjęcie prezentowało osobę w podobnym wieku, jakim będzie potencjalny użytkownik.
  • Imię – Podobnie jak w przypadku zdjęcia, pozwala to łatwiej wejść w skórę tej osoby. Przy wszelkiego rodzaju dyskusjach łatwiej też się do niej odnosić.
  • Opis – Warto zawrzeć w nim informacje o edukacji, pozycji społecznej, miejscu zamieszkania. Te wszystkie z pozoru nieistotne wiadomości, mogą okazać się bardzo pomocne. Szczególnie przy rozwiązywaniu różnego rodzaju wątpliwości, które pojawiają się w trakcie prac nad oprogramowaniem.
  • Problemy i motywacje – Tutaj powinny się znaleźć kluczowe informacje o personie. Co ją motywuje do korzystania z tej konkretnej aplikacji. Co chce w ten sposób uzyskać. Z jakimi problemami mogła się borykać i co jej przeszkadza w tym oprogramowaniu, którego używa teraz.

Analiza konkurencji w projekcie UX

Pod wieloma względami dobre zapoznanie się z oprogramowaniem konkurencyjnym może okazać się kluczowe. Także w tym aspekcie warto brać pod uwagę personę.

Trzeba sprawdzić, co nie podoba się użytkownikom w projekcie rywalizującej firmy. Dzięki temu uniknie się powtarzania ich błędów i
ewentualnego wprowadzania poprawek na późniejszym etapie.

Projekt UX musi iść w parze z UI

UI vs UX Project

Aplikacja musi nie tylko ładnie wyglądać. Ma ona też rozwiązywać konkretne problemy użytkowników i być łatwa oraz przyjazna w obsłudze. Osoba użytkujące aplikacje musi rozumieć cały proces, w jakim bierze udział.

Dlaczego ma wybrać właśnie ten przycisk, podać tę informację. Także dlatego tak ważne jest stworzenie person. To one będą poddawać w wątpliwość pewne elementy oprogramowania, które zleceniodawca i sami programiści mogliby uznać za oczywiste i nie warte zainteresowania.

UX designer scala pracę wszystkich

W zakres Projektu UX wchodzi niemal każdy aspekt tworzonego oprogramowania, dlatego UX designer musi umieć sprawnie komunikować się ze wszystkimi osobami, które biorą udział w procesie produkcji. Pisaliśmy również o tym w artykule o Analizie Wymagań – KLIK.

Użyteczność, funkcjonalność i wygląd aplikacji muszą być wykonane z taką samą dbałością. Połączenie tych trzech elementów może zagwarantować, że aplikacja będzie chętnie używana przez użytkowników.

Musi angażować użytkownika – Projekt UX powinien to zawierać

Aplikacja musi być stworzona w taki sposób, aby użytkownik łatwo przyczajał się do jej używania. Żaden aspekt nie może go od niej odrzucać. Trzeba sprawić, aby każdy korzystający chciał wykorzystać aplikację w 100%, nic nie może go zniechęcać do jakiejś funkcjonalności.

Można podać tu przykład aplikacji wewnętrznej dla pracowników. Jeśli użytkowników ma w niej notować konkretne informacje np. o dostawcy, to musi to być przyjazne, zajmować mało czasu.

Tak, aby nie miał on świadomości, że umieszczenie tam tych konkretnych danych, zajmuje więcej czasu, niż jest to w rzeczywistości warte.

Podsumowanie

To chyba wystarczające argumenty potwierdzające tezę, że Projekt UX jest niezwykle ważny. Czy to wciąż za mało?

Badania przeprowadzone przez Forrester Study, że każdy zainwestowany dolar w Projekt UX, zwraca się stukrotnie. To już chyba zdecydowanie argument nie do przebicia.