fbpx

Blog o IT oraz procesie wytwarzania oprogramowania

Na naszym blogu przeczytaj o najczęściej spotykanych problemach i wyzwaniach podczas wytwarzania decykowanego oprogramowania i nie tylko.

Czym Jest Minimum Viable Product i Dlaczego Warto Od Niego Zacząć?

Prowadzenie biznesu to zawsze ryzyko, szczególnie kiedy rozpoczyna się jakiś projekt. Podobnie jest z tworzeniem oprogramowania. Właśnie dlatego powstało MVP, czyli Minimum Viable Product.

Podstawą w przypadku biznesu jest oczywiście stworzenie dobrego biznesplanu. Musi on zawierać wszystkie kluczowe informacje, potrzebne do osiągnięcia sukcesu. O przyszłych klientach, konkurencji i wiele innych.

Przy oprogramowaniu ważne jest też odpowiednie zaprojektowanie produktu. Tak, aby zadowolił on użytkowników. Jednak nie zawsze wszystko można przewidzieć na etapie projektu.

MVP to w pewnym stopniu gotowy produkt

Samą definicję Minimum Viable Project wymyślił Eric Ries i przedstawił w swojej książce The Lean Startup w 2009 roku. MVP to projekt na papierze, ani nawet niefunkcjonalna wersja produktu.

Jest to taka aplikacja, która ma, zgodnie z nazwą, minimalną ilość funkcji, dzięki którym może trafić do użytkownika końcowego. MVP można porównać w pewnym stopniu do wersji demo gry komputerowej.

Można z niej korzystać, dobrze się bawić, ale nie jest to produkt końcowy. Właśnie najważniejszym co daje MVP, jest możliwość otrzymania feedbacku od użytkownika końcowego.

Minimum Viable Product oszczędza czas i pieniądze

Minimum Viable Product Czas i Pieniądze

Niestety nigdy nie można być pewnym, że dana aplikacja zadowoli użytkowników i odniesie sukces. Póki projekt jest tylko na papierze, można jedynie zakładać różne scenariusze.

Właśnie dlatego warto stworzyć aplikację w wersji MVP. Po jej otrzymaniu użytkownicy końcowi mogą ją ocenić. To pozwala wprowadzić zmiany i modyfikacje. Niektóre funkcjonalności mogą okazać się niepotrzebne, jakichś może brakować, inne mogą działać nie tak, jak trzeba.

O tym wszystkim mogą poinformować Software House użytkownicy. Wprowadzenie tych samych zmian na gotowym, zaawansowanym produkcie, wiąże się z dużo większą ilością czasu, a więc i kosztami. MVP pozwala w porę zmodyfikować produkt.

Kilka wersji Minimum Viable Product

Mając na uwadze powyższe, warto tworzyć kilka wersji MVP. Oczywiście nie jednocześnie. Po feedbacku otrzymanym od użytkowników można stworzyć kolejną, bardziej zaawansowaną wersję produktu. Znów poddać ją ocenie i wprowadzić zmiany, zgodne z wymaganiami rynku.

MVP to nie coś gorszej jakości

Minimum Viable Product Jakość

Ważne jest, aby dobrze zrozumieć idee MVP. Taka wersja oprogramowania to nie wersja beta pełna błędów i niedoróbek. Musi to być produkt wysokiej jakość.

Po prostu względem ostatecznej wersji musi być mniej rozbudowana, posiadać mniej funkcji. Jednak te, które są, muszą pozwalać na rozwiązywanie tych problemów, które ma użytkownik końcowy. Dlatego trzeba zadbać o wysoką jakość wytworzonego MVP, aby użytkownicy mogli z niego korzystać bez problemów.

Minimum, czyli jak najszybciej

Przy tworzeniu MVP, ważny jest też czas. Dlatego należy pamiętać, że ma to być naprawdę minimalna wersja, która pozwoli na wykorzystanie jej użytkownikom końcowym.

Dzięki szybszemu feedbackowi, można odpowiednio wcześnie wprowadzać poprawki i modyfikacje. Zbyt długie tworzenie MVP może okazać się zmarnowaniem środków. Często mogą pojawić się również uwagi i sugestie do UX, o tym pisaliśmy w naszym innym artukule KLIK.

Będzie tak w sytuacji, kiedy funkcjonalności, które nie były niezbędne, otrzymają negatywną ocenę. W przypadku wypuszczenia MVP bez nich, użytkownicy mogą w ogóle nie sygnalizować potrzeby zmian czy dodatkowych funkcji idących w tym kierunku.

Może to więc oznaczać, że takie funkcje w ogóle nie są potrzebne. W obecnych czasach często także ten, kto wypuści jakiś produkt na rynek jako pierwszy, zgarnia przysłowiowy największy kawałek tortu. Dlatego warto być szybkim.

Minimum Viable Product ułatwia znalezienie inwestorów

Minimum Viable Product Inwestor

Zaawansowane projekty wymagają sporych nakładów finansowych. Nie zawsze prezentując samą wizję, łatwo jest znaleźć inwestorów chętnych wyłożyć duże pieniądze. Jednak dysponując tylko jakąś częścią potrzebnych funduszy, można stworzyć MVP.

Po wypuszczeniu takiej wersji aplikacji na rynek, można ocenić zainteresowanie nią użytkowników. Jeśli oprogramowanie nawet w tak okrojonej wersji będzie potrafiło zainteresować potencjalnych odbiorców, to łatwiej będzie zdobyć potrzebne środki.

Inwestorzy, którzy zobaczą, że aplikacja spełnia swoją funkcję w wersji MVP, będą bardziej skłonni do jej finansowania.

Podsumowanie najważniejsze informacje zwrotne od klientów, jakie można uzyskać dzięki MVP

Jest kilka kluczowych kwestii, których można i trzeba dowiedzieć się po wypuszczeniu MVP.

  • Klienci nie zainteresują się niektórymi funkcjonalnościami. Dzięki temu można przestać inwestować w nie, kolejne nakłady czasowe i finansowe.
  • Zabraknie istotnych funkcjonalności. To z kolei pozwala na wczesnym etapie produkcji je zaimplementować. Byłoby to dużo trudniejsze, na gotowym już produkcie.
  • Całkowity brak zainteresowania ze strony użytkowników. To oczywiście najczarniejszy scenariusz, ale pozwala stosunków szybko przeanalizować cały projekt i ewentualnie wycofać lub przemodelować go całkowicie.
  • Otrzymuje się informacje o tym, skąd klienci dowiedzieli się o produkcie. Dzięki temu wiadomo jakimi kanałami kierować działania marketingowe, kiedy produkt będzie w całości gotowy.

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej lub coś jest dla Ciebie nie jasne, napisz do nas, a my pomożemy Ci z Twoim projektem 🙂