fbpx

Blog o IT oraz procesie wytwarzania oprogramowania

Na naszym blogu przeczytaj o najczęściej spotykanych problemach i wyzwaniach podczas wytwarzania decykowanego oprogramowania i nie tylko.

Fixed Price vs Time and Materials, czyli jaki model współpracy wybrać ?

Współpraca z Software House to etap, do którego wcześniej lub później dochodzi wiele firm. Sprzyja to rozwojowi bez względu na branżę. Przed wydaniem dużych pieniędzy warto się poważnie zastanowić, czy na pewno dana usługa lub produkt będą tego warte. Nie inaczej jest w przypadku zamawiania oprogramowania w różnych modelach współpracy tj. Fixed Price lub Time and Materials.

Niestety, kiedy rozpoczyna się taką współpracę z producentem oprogramowania po raz pierwszy, bez żadnego doświadczenia w tej materii, wiele spraw pozostaje niewiadomymi. Jedną z takich niewiadomych są metody rozliczania się z Software House.

Stworzenie oprogramowania nie jest usługą tanią, a mało która firma dysponuje nieograniczonym budżetem. Decydując się na skorzystanie z usług Software House, warto przeanalizować możliwe metody rozliczenia. Po to, żeby móc wybrać taką, która lepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku.

W tym artykule postaramy się przybliżyć dwa najpopularniejsze modele współpracy z Software House, czyli właśnie tytułowe Fixed Price i Time and Materials.

Fixed price, czyli stała cena

Ten rodzaj metody rozliczenia się jest bardzo prosty i niebudzący wątpliwości. Z góry wiadomo, ile zapłaci się za dany projekt. W czasie negocjacji ustala się jakąś konkretną sumę, która znajdzie się na umowie.

W niektórych sytuacjach możliwa jest jej niewielka modyfikacja kosztów. Oczywiście o ile ustali się to wcześniej, z reguły jednak kwota ta pozostaje niezmienna. Nie mają na nią wpływu środki, jakie będzie musiał wykorzystać Software House ani czas, jaki będzie na to potrzebował.

Wydawać by się mogło więc, że jest to idealne rozwiązanie dla każdego klienta Software House. Faktycznie, Fixed Price może być świetnym rozwiązaniem, jednak nie w każdym przypadku. Więcej na temat kosztów stworzenia aplikacji znajdziesz tutaj KLIK.

Jakie zalety ma Fixed Price?

Zalety Fixed Price

Oczywiście największą jest właśnie stała kwota, czyli to od czego pochodzi nazwa tej metody. Dzięki takiemu rozliczeniu można z wyprzedzeniem znaleźć w budżecie miejsce na taki wydatek. Nie ma ryzyka, że kwota ta się zmieni.

Innym plusem tej metody może być minimalne zaangażowanie zleceniodawcy. Wszystkie wytyczne ustala się wcześniej i to według nich pracuje zespół developerski. Kolejną korzyścią jest ścisłe trzymanie się terminu, który również jest odpowiednio wcześniej ustalony.

Wady fixed price

Skoro znamy już zalety, to warto poznać też wady tej metody. To, co wydawać się może korzyścią z czasem może przerodzić się w wadę. Mamy tu na myśli konkretne ustalenia i specyfikacje. Więcej informacji na temat specyfikacji i analizy wymagań znajdziesz tutaj KLIK.

Stała cena wiąże się ze sztywnymi ramami projektu. Nie ma tu miejsca na zmiany w trakcie, ani nawet po jego skończeniu. Oczywiście możliwe jest wprowadzanie zmian do finalnej wersji produktu. Jednak będzie
się to wiązało z dodatkowymi kosztami. W większości przypadków będą one znaczenie większe, niż gdyby taką zmianę wprowadzić w oprogramowaniu na dużo wcześniejszym etapie.

Tak, więc jeśli efekt końcowy nie będzie zadowalający i konieczne okaże się wprowadzenie wielu modyfikacji, zaleta stałej i z góry znanej ceny przestanie istnieć. Zmiany wygenerują po prostu dodatkowe koszty.

Podobnie jest z terminami. Jeśli okaże się, że jakaś funkcjonalność wymaga więcej pracy, niż zakładano, może ona być wykonana po prostu słabiej. Tylko dlatego, żeby zdążyć, oddać projekt w terminie. Niestety trudno wszystkie elementy i działania danego programu zaplanować z wyprzedzeniem. Z czasem może się okazać, że jakieś funkcje nie są potrzebne, albo na rynku zmieniły się warunki na tyle, że koncepcja wymaga dużych zmian.

Niestety, jeśli wszystko ustalone jest w oparciu o z góry ustalony budżet i wytyczne, wprowadzanie takich modyfikacji w większości przypadków może okazać się niemożliwe.

Kiedy warto wybrać fixed price

Jest to dobra opcja przede wszystkim w sytuacji, kiedy dokładnie wiadomo, co chce się osiągnąć, dysponując oprogramowaniem, które zleca się do napisania przez Software House.

Trzeba też mieć pewność, że zespół programistów, który będzie je tworzyć, również ma taką samą jego wizję, jak Ty. Dlatego przy wyborze tej metody ważne jest ustalenie wszystkich szczegółów najdokładniej jak to możliwe.

Jednocześnie w tym modelu Software House i zleceniodawca mają w pewnym stopniu sprzeczne interesy. Zleceniodawca chce otrzymać jak najlepsze oprogramowanie jak najniższym kosztem. Natomiast jego producent chce je stworzyć jak najmniejszym kosztem. Stąd też powstaje wiele nieporozumień.

Często wyobrażenia zespołu programistów o docelowym produkcie są całkowicie różne od tych, które ma ich klient. Dlatego tak ważne jest wspomniane wcześniej ustalenie wszystkiego najbardziej szczegółowo, jak to możliwe.

Przykładami realizacji, w których sprawdzi się Fixed Price, są aplikacje i programy o ograniczonej funkcjonalności. Projekty co do których nie ma złożonych planów rozbudowy w przyszłości oraz sama specyfikacja produktu jest bardzo dobrze przemyślana i określona. Również w tym modelu często powstają MVP (Minimum viable product), więcej o tym w kolejnych wpisach.

Czym jest Time and Materials?

Zalety Time and Materials

Przejdźmy do drugiej metody współpracy z Software House. W przeciwieństwie do Fixed Price, w tym modelu nie ma żadnej ustalonej z góry stawki. Cena za stworzenie oprogramowania wynika wprost z czasu poświęconego na jego tworzenie.

W trakcie negocjacji najczęściej ustala się koszt jednej godziny spędzonej nad projektem. Po jego zakończeniu mnoży się tę rzeczywistą liczbę godzin przez ustaloną wcześniej stawkę. Oczywiście przed przystąpieniem do realizacji projektu ustalany jest harmonogram. Wyszczególniony jest orientacyjny czas potrzebny na skończenie każdego z
etapów projektu lub jego poszczególnych funkcjonalności.

Jakie są zalety time and material?

Jedną z największych zalet jest to, że projekty opracowywane w ten sposób są wytwarzane zgodnie z tak zwaną metodą programowania zwinnego. Oznacza to, że posiadają dużą elastyczność.

Na bieżąco można wprowadzać modyfikacje. Takie zmiany implementowane na bieżąco będą znacznie prostsze we wdrożeniu. Co za tym idzie szybsze i tańsze, niż gdyby je wprowadzać na gotowym projekcie, jak miałoby to miejsce w przypadku fixed price.

Szybciej można także zacząć prace nad projektem tworzonym w oparciu o czas i materiały. Nie ma konieczności ustalania wszystkiego, co do najdrobniejszego detalu już na samym początku. Projekt można udoskonalać i modyfikować w trakcie jego powstawania.

Brak bardzo sztywnych ram czasowych minimalizuje możliwość wystąpienia braków spowodowanych pośpiechem.

Wady time and material

W przeciwieństwie do Fixed Price metoda w oparciu o czas i materiały wymaga ciągłego i intensywnego zaangażowania klienta, co nie każdemu się podoba.

To jak będzie przebiegać komunikacja na tej linii, będzie miało wpływ na tempo prac i sam efekt końcowy. Wadą może być także brak sztywnych ram czasowych spowodowany elastycznością projektu i wprowadzanymi na bieżąco modyfikacjami.

Kiedy warto wybrać Time and Materials?

Jest to model, który sprawdzi się przy rozbudowanych projektach, o których wiadomo, że w przyszłości będą znacznie poszerzane i rozbudowywane o nowe funkcjonalności.

Jest on też dobra opcją, kiedy nie ma możliwości lub trudno jest ustalić konkretne ramy i szczegółową specyfikację docelowego projektu. Wszystkie więc programy, które miałaby służyć na przykład rozwojowi firm, czyli de facto rozwijać się razem z nią, lepiej jest tworzyć na podstawie metody Time and Materials.

Podsumowanie, co wybrać.

Fixed Price vs Time and Materials co wybrać?

Przy ograniczonym i sztywnym budżecie, którego specyfikację i wytyczne łatwo uzgodnić warto wybrać metodę Fixed Price.

W przypadku gdy nie mamy presji czasu lepiej sprawdzi się metoda Time and Materials, która pozwala na elastyczność i wprowadzanie zmian na bieżąco. Ciekawy artukuł również na ten temat, w jęzuku angielskim znajduję się na Medium KLIK.

Również warto przyczytać nasz artykuł na temat samego modelu wytwarzania oprogramowania, pomoże Ci on lepiej zrozumieć cały proces KLIK.

Jeśli wciąż nie jesteś pewny, która metoda będzie dla Ciebie lepsza, nie wahaj się i napisz do mnie na adres pawel.sydorow@dev4you.pl. Wspólnie omówimy projekt, jego cele i wybierzemy najlepszą metodę współpracy.