fbpx

Blog o IT oraz procesie wytwarzania oprogramowania

Na naszym blogu przeczytaj o najczęściej spotykanych problemach i wyzwaniach podczas wytwarzania decykowanego oprogramowania i nie tylko.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji?

Aplikacje wykorzystywane są w mniejszym lub większym stopniu przez niemal wszystkie branże na rynku. Coraz częściej stają się nieodzowną częścią firmowych zasobów. Oczywiście ich zastosowanie jest bardzo różne. Pokażę, w jaki sposób funkcjonalności wpływają na koszt aplikacji webowej oraz ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej.

Część może po prostu ułatwiać pracę wewnątrz firmy. Mogą to być aplikacje desktopowe zainstalowane na firmowych komputerach. Takie oprogramowanie służy często do połączenia funkcjonalności kilku lub kilkunastu używanych w firmie programów w jedną. Znacznie oszczędza to czas, nie ma potrzeby transferu informacji pomiędzy programami i wszystkie dane są w tym samym miejscu.

Niektóre firmy decydują się na stworzenie aplikacji, która ma ułatwić dotarcie i kontakt z klientem. Są często przeznaczone na telefony komórkowe (aplikacje mobilne) i mają spowodować, że klient będzie mógł skorzystać z usług danej firmy w każdym momencie. cennik specyfikacji specyfikacji

Z takiego oprogramowania korzystają przeważnie banki, restauracje i sklepy internetowe. Część firm potrzebuje aplikacji, które ułatwią im kontakt z dostawcami, zarządzenie magazynem i wiele innych. Zastosowanie zależy tylko od pomysłów i zapotrzebowania w danej w firmie.

Często też ludzie zastanawiają się, jaka jest cena aplikacji? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo jak widać na podanych wcześniej przykładach, zastosowanie i wielkość a co za tym czas potrzebny na ich stworzenie może być bardzo różny. Postaramy się jednak przybliżyć, co składa się na koszt aplikacji.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji ze względu na jej rodzaj

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dostępnych jest wiele rodzajów aplikacji.

  • Webowe, czyli takie uruchamiane w przeglądarce.
  • Desktopowe, czyli instalowane na komputerze.
  • Mobilne, czyli na komórki i w mniejszym stopniu na tablety.

W tym ostatnim przypadku istnieją także trzy systemy operacyjne, Android i iOS i Windows Mobile. Jeśli więc jakaś aplikacja ma być dostępna zarówno przez przeglądarkę z poziomu komputera i laptopa, jak i na telefonie to jej koszt będzie znacznie większy niż takiej tylko na jedno z

wymienionych urządzeń. Podobnie z samą wersją mobilną, tańsze będzie stworzenie wersji tylko na jeden system operacyjny.

Design a koszt aplikacji

W każdym projekcie koszt aplikacji zawiera również projektowanie UI oraz UX

Funkcjonalność i użyteczność aplikacji to nie wszystko, co decyduje o jej sukcesie. Przynajmniej tak samo ważny jest jej design. Im bardziej jest on zaawansowany, tym większe koszty aplikacji.

Wykreowanie czytelnego i łatwego w obsłudze interfejsu również wymaga czasu, ma to więc także wpływ na cenę. Warto też pamiętać, że jeśli w aplikacji mają się pojawić jakieś konkretne zdjęcia i wideo, także trzeba je zrobić. Nie jest to wprawdzie rola Software House, ale na pewno trzeba to brać pod uwagę przy planowanym budżecie. Również przygotowanie analizy wymagań jest bardzo istotną kwestią – tutaj więcej informacji na ten temat.

Kto będzie realizował projekt aplikacji?

Tak, aplikację o tych samych założeniach mogą mieć różne ceny, zależnie od tego, kto będzie zajmował się ich produkcją. Koszt aplikacji webowej u freelancera lub małej firmie złożonej z kilku osób będzie na pewno niższy niż w dużej firmie, która zatrudnia tysiące osób. Oczywiście współpraca z freelancerem wiąże się z pewnymi ograniczeniami jak np. problem ze wsparciem po wdrożeniowym. Więcej na ten temat w innym wpisie.

W przypadku małej firmy musi ona poza kosztami stałymi zarobić jedynie na wynagrodzenie dla osób, które będą tę aplikację tworzyć. Jeśli mowa o dużej korporacji to ma ona dużo działów, które zajmują się na przykład marketingiem, a więc ich koszty są większe.

Podobnie jest z krajem, z którego pochodzi developer. Najtańsi programiści pracują w Indiach, najdrożsi w Stanach Zjednoczonych. Jednak w tym wypadku nie zawsze warto wybierać najtańszą opcję. Stawki w Polsce są bardzo konkurencje w stosunku do reszty świata, no może poza Indiami, jednak możliwość komunikacji w ojczystym języku, a nawet spotkania się może być niekiedy nieoceniona.

Również sam model wytwarzania oprogramowania ma znaczący wpływ na określenie kosztu aplikacji. O tym więcej pisałem tutaj.

Technologia wpływa na koszt aplikacji

Na cenę aplikacji będzie miał też wpływ język i technologia, jakie będą wykorzystywać jej twórcy. W przypadku tworzenia aplikacji mobilnej na dwa systemy możliwe jest stworzenie dwóch całkowicie odrębnych wersji, czyli natywnych. Za tą opcją przemawia na pewno wydajność, tak stworzone oprogramowanie będzie działać szybciej i bezawaryjne. Zdażają się również przypadki, że aplikacje w wersji hybrydowej (czyli połączenie aplikacji natywnej i webowej) nie są autoryzowane przez App Store.

Napisanie aplikacji w wersji hybrydowej pozwala na stworzenie wersji na kilka systemów (Android, iOS, Windows Mobile) w krótszym czasie i niższej cenie. W zależności od wymagań takie rozwiązanie może być lepsze. Straty wydajnościowe mogę być nawet niezauważalne. Wszystko zależy od wymagań danego projektu.

W taki sam sposób wygląda sprawa w przypadku aplikacji webowych. Mamy tutaj wiele możliwości jeżeli chodzi o stworzenie interface użytkownika. Możemy użyć standardowego podejścia w którym strona przy każdym działaniu przeładowuje się w widoczny dla użytkownika spósób, lub wybrać opcję SPA (Single-Page-Application) gdzie użytkownik ma wrażenie jakby pracował aplikacji zainstalowanej na komputerze.

Złożoność aplikacji a jej koszt

Im aplikacja ma więcej funkcji tym koszt aplikacji będzie większy

Podstawową rzeczą, która wpływa na koszt aplikacji, jest po prostu jej złożoność.

  • Najprostsze aplikacje opierające się tylko wyświetlaniu oraz edytowaniu danych, które są zapisane w samej aplikacji i nie łączą się z żadnym serwerem. Użytkownik może wprowadzać zmiany (np. ustawienia aplikacji), które są widoczne tylko dla niego. Przykład takiej aplikacji to np. Lista zadań. 
  • Bardziej skomplikowane to tak zwane aplikacje API. Wykorzystują one ogromne bazy danych. Dodatkowo często mamy tutaj osobne moduły dla użytkowników i administratorów. Każda osoba ma dostep do innych danych i może wykonywać inne działania.
  • Najbardziej zaawansowanymi są gry oraz programy klasy Enterprise, to bardzo skomplikowane i złożone programy, które wymagają bardzo długiego czasu, a co za tym idzie i zasobów na ich stworzenie.

Bardzo często jeden dodatkowy moduł może mieć duży wpływ na działanie całego systemu. Dla tego bardzo ważne jest, aby dokładnie przygotować projekt planowane systemu.

Czas, czyli kiedy ma być gotowa?

W biznesie i na rynku pojawiają się różne nieprzewidziane sytuacje. Niekiedy stworzenie aplikacji może być konieczne „na już”. Jednak każdy Software House ma ustalone terminy, dlatego napisanie jakiegoś programu w trybie ekspresowym wiąże się z dodatkową pracą, np. po godzinach, czy w weekendy. Musi to mieć więc swoje odzwierciedlenie w koszcie.

Również rozłożenie projektu w dłuższym okresie pozwala zoptymalizować proces jego finansowania.

Funkcjonalności – podstawowy koszt aplikacji

Na koszt aplikacji mobilnej, jak i każdej innej wpływa to jakie funkcjonalności będzie ona oferować jej użytkownikom. Każda z poniższych to dodatkowy czas i koszt.

  • Tworzenie indywidualnych profili użytkowników.
  • Logowanie za pomocą serwisów społecznościowych (np. Google, Facebook).
  • Integracja z serwisami społecznościowymi, czyli możliwość publikacji postów na Facebooku przy użyciu aplikacji.
  • Integracja z innym oprogramowaniem czy bazami danych wykorzystywanymi w firmie.
  • Wewnętrzny komunikator, który pozwala na wysyłanie wiadomości pomiędzy użytkownikami.
  • Zakupy. Stworzenie niejako sklepu wewnątrz aplikacji to także dodatkowy koszt, oprócz samej możliwości dodawania towarów, konieczne jest także wdrożenie płatności i wszystkiego, co z tym związane.
  • Panel Administratora
  • Wykorzystanie takich funkcjonaliści telefonu jak GPS i integracja z mapami Google także ma wpływ na cenę aplikacji mobilnej.
  • Wyszukiwarka w samej aplikacji.
  • Możliwość używania offline.
  • Powiadomienia push na telefon.
  • Funkcja streamingu video i audio.
  • Łączność z innymi rządzeniami przez bluetooth.
  • Funkcje CMS.

To tylko część funkcjonaliści jakie można dodać do tworzonej aplikacji. Przygotowanie każdej z nich to zależnie od wielkości zespołu kilkanaście do kilkudziesięciu a czasem kilkuset godzin pracy.

Tak więc każda kolejna zwiększa koszt. Niczym niezwykłym nie będzie więc to, że zwykła aplikacja do tworzenia notatek będzie znacznie tańsza niż program do zarządzania magazynem czy platforma do obstawiania zakładów bukmacherskich.

Oprócz samych funkcjonalności każda aplikacja składa się także z konkretnej treści i designu. Dlatego dużo zależy też od tego, na ile developer tworzący aplikacje będzie musiał to wszystko sam zagwarantować. Jeśli jest to freelancer, zapewne współpracuje z jakimiś osobami, którym będzie
mógł zlecić stworzenie na przykład odpowiednich grafik. W dużych firmach odpowiedzialne są za to odpowiednie działy.

Jednak w obu przypadkach zwiększy to cenę aplikacji. Dlatego warto rozważyć o ile mamy takie możliwości, aby samemu dostarczyć na przykład konkretne grafiki o ile to możliwe.

Bieżące koszty utrzymania

Koszt aplikacji zależy również od supportu po wdrożeniu

To coś, o czym nie zawsze się pamięta. Niestety koszty nie kończą się przeważnie tym, kiedy będzie ona gotowa do użytku. Na koszt aplikacji webowych wpływa też to, że trzeba je utrzymać na odpowiednich serwerach. Czym więcej ludzi będzie z nich korzystać, tym serwery o większej pojemności i przepustowości będą potrzebne. Dodatkowo serwery muszą być odpowiednio administrowane.

Aplikacje z czasem wymagają też aktualizacji i naprawiania błędów, które pojawiają się dopiero po jakimś czasie od jej uruchomienia. Skalowanie,
czyli powiększanie aplikacji o znaczne liczby danych, także będzie kosztować. Również sprawowanie opieki nad samą aplikacją aby było dostępna 24/h pociąga za sobą pewne koszty. Więcej na ten temat będzie w osobny artukule na temat umowy serwisowej.

Bezpieczeństwo

Jest to bardzo ważna kwestia podczas przygotowywania projektu. Jeśli wrażliwe dane firmowe i użytkowników będą zapisywane w bazach danych aplikacji, to konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie.

Szyfrowanie danych i zaimplementowanie możliwe dobrych zabezpieczeń będzie miało wpływ na to, jak kształtować się będzie cena aplikacji webowej czy każdej innej. Tutaj można znaleźć bardzo dużo ciekawych informacji na temat bezpieczeństwa aplikacji klik.

Marża dla właścicieli sklepów-systemów operacyjnych

W porównaniu z pozostałymi kosztami mogą się one wydawać niewielkie, ale także należy o nich wspomnieć. Google żąda jednorazowej opłaty w wysokości 25 $, natomiast koszt utrzymania aplikacji w Apple Store to 99 $ rocznie.

Podsumowanie

Jak widać koszt aplikacji na telefon, webowej czy desktopowej uzależniony jest od wielu czynników, z których każdy głównie ze względu na poświęcony czas wymaga dodatkowych środków. Jednak, mimo że koszty stworzenia mogą okazać się wysokie, to jeśli tylko jej projekt i pomysł będą przemyślane, warto zlecić jej napisanie.

Za jej pomocą można zdobyć nowych klientów i skutecznie skalować biznes lub zaoszczędzić czas, a co za tym idzie koszty na różne wewnętrzne procedury i działania w firmie.

Przed rozpoczeciem prac nad swoim projektem, warto zasięgnąć rady u eksperta, który podpowie co jest szczególnie ważne w przypadku realizacji naszego projektu oraz od czego będzie zależeć jego koszt. Zachęcam do zamówienia darmowej konsultacji z ekspertami Dev4You za pomocą poniższego przycisku.

ZAMAWIAM ROZMOWĘ Z EKSPERTEM IT

One Comment

    20 stycznia 2022 Reply

    Interesujące jak wiele można powiedzieć na ten temat. Myślałem, że nie dotrwam do końca, ale wywód jest odpowiednio poprowadzony i przyjemnie i szybko się to czyta. Czekam na więcej wpisów, które mają podobną wartość 🙂